O nás

Křesťanská církev existuje už dva tisíce let. Po první tisícovce roků se začala dělit do několika větví, a tak jsou na světě pravoslavní, římští katolíci, protestanti (evangelíci) a řada společenství, která z nich vyrostla (Bibli však čtou všichni stejnou a sdílejí stejná starokřesťanská vyznání víry). Na konci druhé tisícovky let se některé proudy začaly zase spojovat.

Českobratrská církev evangelická vznikla před sto lety právě takhle, spojením křesťanů, kteří navazovali na reformátora Jana Kalvína, s těmi, kdo navazovali na Martina Luthera, a přibrali k tomu dědictví po Janu Husovi, Janu Amosu Komenském a jejich spolupracovnících.

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Jihlavě vznikl v roce 1929. Do té doby chodili evangelíci ze Střížova (u Brtnice) do kostela postaveného po Tolerančním patentu v Horních Vilémovicích. Po vzniku českého jihlavského sboru (německý vznikl už dříve) se stal Střížov kazatelskou stanicí. V Jihlavě i ve Střížově se konají bohoslužby každou neděli.